V današnjem hitrem tempu se premalokrat spomnimo, kako pomemben je miren spanec. Zdi se, da ima naša družba usmerjenost v delo, druženje in izpolnjevanje obveznosti pogosto prednost pred zagotavljanjem ustreznega počitka. Kljub temu je nujno razumeti, da je spanje temeljna sestavina za nego vašega fizičnega in duševnega dobrega počutja ter doseganje uspeha na različnih področjih življenja. Kvaliteten spanec ima številne pozitivne učinke na nas in sicer:

FIZIČNO ZDRAVJE

Dovolj spanca pomaga ohranjati zdravje srca, uravnava telesno težo ter podpira imunski sistem.

MENTALNO ZDRAVJE

Spanec je ključen za kognitivne funkcije, kot so koncentracija, učenje in spomin. Pomanjkanje le tega lahko prispeva k tesnobi in depresiji.

REGENERACIJA

Med spanjem telo obnavlja celice, popravlja poškodbe in sprošča rastne hormone, kar je ključno za rast in obnovo telesnih tkiv.

UČINKOVITOST

Dovolj spanca pripomore k večji produktivnosti in boljši sposobnosti reševanja težav.

RAZPOLOŽENJE

Spanec ima pomemben vpliv na naše razpoloženje in sposobnost obvladovanja stresa.


Ker v povprečju kar tretjino življenja preživimo speči, je izredno pomembno, da si zagotovimo najboljše možne pogoje za kakovosten spanec. V mesecu oktobru se bomo osredotočili na ergonomijo spanja, saj se premalo nas zaveda, v kolikšni meri le ta vpliva na naše splošno počutje in zdravje.

LEŽIŠČA Z VZMETMI


Čeprav so cenovno dostopnejša, imajo takšna ležišča poleg sevanja slabe lastnosti tudi z vidika ergonomije. Tudi v primeru, ko so vzmeti res kvalitetne in ko je na vzmeteh dodan kakovosten material, ki je prilagodljiv človeškemu telesu, je takšno ležišče z ergonomskega vidika še vedno le povprečno. Ravno zaradi cene pa se kljub temu veliko ljudi še vedno odloča za njih. Posebej za tiste, ki imajo kakršnekoli težave s hrbtenico, jim takšno ležišče ne more nuditi enakomernega pritiska na telo med spanjem. Vzmeti se sčasoma lahko deformirajo ali uležejo, kar lahko povzroči neenakomerno podporo telesu. To posledično privede do bolečin v hrbtu in nelagodja. Prav tako imajo v primerjavi z drugimi ležišči krajšo življenjsko dobo in večji prenos gibanja, kar pomeni, da se premikanje enega partnerja lahko čuti s strani drugega, to pa seveda povzroča motnje spanca.

LEŽIŠČA IZ PENE


Pri peni gre za mešanico organskih in anorganskih materialov. Žal ima še vedno veliko ljudi pomisleke, da takšna ležišča zaradi nenaravnih materialov ne dihajo, vendar ni nujno, da je tako. Tisti proizvajalci, ki jim je pomembno, da naš organizem diha, uporabljajo hladno stiskano peno. In čeprav je količina porabljenega materiala večja kot pri klasični peni, ima hladno stiskana pena veliko več zračnih mehurčkov, ki omogočajo, da ta material diha z nami in prepušča vlago. To je zelo pomembno, saj človek čez noč v povprečju izloči kar liter tekočine. To najlažje preverimo tako, da se stehtamo zvečer in ponovno naslednje jutro, ko bo tehtnica v povprečju pokazala kilogram manj. Od vseh materialov, ki se uporabljajo za proizvodnjo ležišč, ima tako hladno stiskana pena najboljšo parapropustnost, ki omogoča prehod zraka. Zelo pomembno pa je tudi, da je takšno ležišče na letvicah, ki mu omogočajo da vso to vlago in pa tudi zrak prepušča. Dodatno naj bo posteljni okvir od tal dvignjen minimalno 10cm, saj se le tako izločena vlaga ne bo zadrževala v ležišču.

Preglejte celotno ponudbo KAKOVOSTNIH ležišč, volnenih odej in vzglavnikov

NEGATIVNI VPLIV LEŽIŠČA NA HRBTENICO


Bolečine v hrbtenici so eno najpogostejših zdravstvenih težav na svetu. Ocenjuje se, da ima vsaj enkrat v življenju vsaj 80% ljudi bolečine v hrbtu. Vretenca in medvretenčne ploščice se z leti tanjšajo, prihaja do deformacij in posledično do bolečin v hrbtenici. Osnovna funkcija ležišča je to, da ohranja naravno pozicijo hrbtenice. Če kjerkoli na hrbtenici pride do kontra pritiska s strani ležišča navzgor, to pomeni, da začnejo delovati določene mišice, z namenom da hrbtenico stabilizirajo. In v trenutku, ko aktiviramo katerokoli mišico, ta mišica ne počiva.
Pomembno je, da najdemo zase primerno trdoto ležišča, ki naj bo prilagojena posameznikovi obliki telesa bolj kot posameznikovi teži. Namreč moški in ženska z enako telesno težo imata le to drugače razporejeno, zato morda isto ležišče ne bi ugajalo obema. Pravilno ležišče za nas tako pomaga ohranjati naravno ukrivljenost hrbtenice, kot je lordoza v ledvenem delu. Zaželeno je, da se pred nakupom ležišča posvetujemo s strokovnjakom, ki razume, kako deluje človeški organizem. Z izbiro pravilnega ležišča za nas lahko preprečimo veliko težav v prihodnosti, pa kljub temu večina v prvi vrsti še vedno izbira ležišče glede na najbolj ugodno ceno, čeprav nas prav to lahko na dolgi rok stane veliko več, ko poskušamo odpraviti posledice, ki nam jih je povzročila ravno nepravilna in neprimerna ergonomija. Zakaj bi torej svoje telo najprej obremenjevali in se kasneje osredotočali na zdravljenje, če lahko že v štartu večino teh težav preprečimo?

KAJ SE DOGAJA Z NAŠIMI VRETENCI MED SPANJEM


Med spanjem se v naši hrbtenici in vretencih dogajajo različni proces, med katerimi je najpomembnejši proces regeneracije in obnove. Medvretenčni diski, ki se nahajajo med vretenci in delujejo kot oblazinjenje, se v tem času obnavljajo. Obnavljajo pa se tudi tekočine v teh diskih, kar ji omogoča, da se vrnejo v svojo naravno obliko in absorbirajo telesno težo čez dan. Spanje na primernem ležišču in položaju lahko zmanjša pritisk na hrbtenico in vretenca, kar omogoča maksimalno sprostitev in obnovo. Zato je še kako pomembno, da imamo ustrezno ležišče, ki nam omogoča, da se ti procesi učinkovito odvijajo.


POMEN DOBREGA VZGLAVNIKA

Dober vzglavnik je ključnega pomena za kakovosten spanec in splošno zdravje hrbtenice. Njegov pomen izhaja izhaja iz več razlogov:

PODPORA VRATU IN GLAVI

ZMANJŠANJE PRITISKA

PREPREČEVANJE ŠČIPANJA ŽIVCEV

UDOBJE IN KAKOVOST SPANJA

Vzglavnik mora zagotavljati ustrezno podporo vratu in glavi med spanjem. Pravilna višina in oblika vzglavnika pomagata ohranjati naravno ukrivljenost hrbtenice. Pravilno izbran vzglavnik lahko zmanjša pritisk na vratne in zgornje hrbtenične mišice ter tako zmanjša tveganje za bolečine v vratu in ramenih. Slaba podpora vratu lahko povzroči ščipanje živcev v vratni hrbtenici, kar lahko privede do bolečin ali odrvenelosti v rokah in prstih. Dobro izbran vzglavnik prispeva k udobnemu spanju, kar pripomore k boljšemu počutju in produktivnosti čez dan.

Pri izbiri vzglavnika je pomembno upoštevati svoje individualne potrebe in preference. Prav tako je zelo pomemben dejavnik naša spalna drža, torej ali spimo na hrbtu, trebuhu ali na boku in pa morebitne težave s hrbtenico. Vzglavnik mora, tako kot ležišče, tudi dihati in prepuščati zrak ter vlago. Žal pa je večina vzglavnikov danes narejenih iz normalne pene, ki ne diha. Hiter test parapropustnosti vašega vzglavnika lahko opravite kar sami in sicer: vzemite vzglavnik in probajte počasi pihniti skozi njega. V primeru, da gre zrak skozi, pomeni da ta diha in ima dovolj veliko parapropustnost.
Kljub raznim ponudbam na trgu, se ne priporočajo ekstremne oblike vzglavnikov, saj je zelo težko najti sebi primernega. Vzglavnik se mora, ko se nanj uležemo, prilagoditi nam. Ključno je, da glava na vzglavniku počiva in ima primerno podporo. Ker vzglavnik ne bi smel priti pod rame proti hrbtenici, je optimalna širina le tega 40cm.

Želite BREZPLAČNO svetovanje optimalnega ležišča in vzglavnika za vas?

IZBIRA ODEJE

Izbira pravilne odeje je eden izmed pomembnih faktorjev za kakovost našega spanca. Zaradi svojih edinstvenih lastnosti in prednosti, so med bolj priljubljenimi odeje iz volne. Nekaj teh prednosti predstavljajo naslednje:

TERMOREGULACIJA

 Volna ima naravno sposobnost uravnavanja temperature. To pomeni, da bo volnena odeja ohranjala telo toplo v hladnejših pogojih, hkrati pa omogočala zračnost in hlajenje v toplejših pogojih.

VPOJNOST VLAGE

Volna lahko absorbira vlago do 30% svoje teže, kar pomaga ohranjati telo suho in udobno med spanjem. To je še posebej koristno za tiste, ki se ponoči prekomerno potijo.

TRAJNOST

Volnene odeje so znane po svoji trpežnosti in dolgi življenjski dobi. Pravilno vzdrževana volnena odeja lahko traja več let.

HIPOALERGENA

Naravna volna je pogosto manj alergena od drugih materialov, kot je na primer perje. To pomeni, da je takšna odeja primerna tudi za osebe z alergijami.

UDOBJE IN MEHKOBA

Kljub svoji topli naravi, so volnene odeje običajno mehke in udobne za spanje.

EKOLOŠKA PRIJAZNOST

Volna je obnovljiv naravni vir, kar pomeni, da je njena proizvodnja običajno okolju prijazna.

Ko izberemo pravo odejo zase, je zelo pomembno tudi v kaj to volno prevlečemo. Če je posteljnina iz sintetičnega materiala, ki ne diha, je vseeno, ali je odeja volnena. Najboljša izbira je posteljnina iz bombaža ali satena, ki pa naj nima tiskanih vzorcev, saj na teh mestih posteljnina posledično ne omogoča prepustnosti. Žal veliko ljudi danes zaradi enostavnosti posega po klasičnih odejah iz poliestrskih vlaken, ki nimajo funkcije vzdrževanja lastne telesne temperature.

volnena odeja

ZAKAJ BI SVOJE TELO NAJPREJ OBREMENJEVALI IN SE KASNEJE OSREDOTOČILI NA ZDRAVLJENJE, ČE LAHKO ŽE V ŠTARTU VEČINO TEH TEŽAV PREPREČIMO?

Kontaktirajte nas

Prijavite se na BREZPLAČNO strokovno svetovanje za izboljšanje vašega spanja